Komin – ważna sprawa…

Komin – ważna sprawa…

Sezon grzewczy już rozpoczęty, więc pojawiają się i pierwsze problemy, z którymi w sezonie letnim nie mieliśmy do czynienia.

Wiele z państwa wymieniło swoje stare kotły na nowe, jednak wielokrotnie zapominając o jednym z najważniejszych elementów układ, jakim jest komin.  

Jak poprawnie powinien działać komin?

Wiadomo, że nowoczesne budownictwo domów jednorodzinnych dąży do możliwie jak najlepszej izolacji termicznej i szczelności budynków.

Jednocześnie każdy kominiarz wie, jak nieprzewidywalny może być komin. Nawet odpowiednio wybudowany, regularnie sprawdzany i czyszczony komin może nagle przestać spełniać swoje funkcje. Problem z rozpaleniem w kominku, cofanie się spalin, brak kontroli nad spalaniem to tylko niektóre skutki braku lub niestabilności ciągu w kominie.

Poza tym potrzebne są też rozwiązania w przypadkach (niestety bardzo częstych, nawet w nowo wybudowanych domach), gdy komin okazuje się nieodpowiedni do zaprojektowanego kotła – np. zbyt mała średnica. Wtedy oczywiście można pójść na kompromis i zainstalować urządzenie, które będzie dobrane do możliwości komina, ale nie będzie tym wymarzonym przez właściciela kominkiem lub kotłem. A wiadomo, że inwestycja w wykończenie wnętrza domu to inwestycja kosztowna i na długie lata.

Przede wszystkim komin spełnia bardzo ważną funkcję, jest układem wydechowym dla kotła i jak wiadomo bez niego a zasadniczo bez utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w kominie będziemy mieć problem z poprawnym funkcjonowaniem kotła.

Aby tego uniknąć w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu kotła należy, dokonać pomiaru ciśnienia atmosferycznego wewnątrz komina. Poprawna wartość powinna mieścić się w zakresie od 10 Pa dla zimnego komina, do 20 Pa dla komina ciepłego.

Jak poprawić ciąg kominowy i prawidłowo go wyregulować?

Jeśli wymiana ciągu kominowego jest niemożliwa lub już wykonany komin nie osiąga stabilnych parametrów to pozostaje nam jedynie zastosowanie urządzeń, które te parametry wyregulują praktycznie automatycznie.

Pierwszy sposób….

Regulatory ciągu kominowego

Regulatory ciągu kominowego służą do stabilizacji i zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych
Opis
Regulator ciągu kominowego służy do zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych, które:

  • występuje pomimo prawidłowego oszacowania pola przekroju poprzecznego przewodu kominowego,
  • występuje przy zbyt dużym polu przekroju przewodu kominowego
  • jest wywołane chwilowymi zmianami czynników atmosferycznych, np. podmuch wiatru.

Przepustnica w Regulatorze Ciągu jest tak wyważona, że powstanie w przewodzie kominowym zbyt dużego podciśnienia powoduje otwarcie przepustnicy co powoduje dopływ powietrza do przewodu kominowego.
Powoduje to zmniejszenie podciśnienia przez:

  • schłodzenie spalin, w konsekwencji zmniejszenie ciągu,
  • zwiększenie oporów przepływu – przewód kominowy oprócz spalin dodatkowo musi przetransportować powietrze.

Zmiana nastawionego na Regulatorze Ciągu podciśnienia odbywa się przez zmianę wyważenia przepustnicy, której dokonuje się za pomocą pokrętła. Na pokrętle zaznaczona jest podziałka do nastawiania podciśnienia, na etykietce – znak wskazujący aktualnie nastawioną wartość podciśnienia.

Urządzenie jest przeznaczone do montowania:

  • na czopuchu łączącym piec z kominem
  • nad czopuchem
  • pod czopuchem

Przykładowa oferta: https://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html

Drugi sposób…

Regulator Ciągu Kominowego SMARTFLOW

Jak działa nasada kominowa SMARTFLOW?

Zmienność warunków atmosferycznych jest całkowicie od nas niezależna – widać to najlepiej choćby podczas przeprowadzania zawodów w skokach narciarskich.  Wszystkie urządzenia grzewcze dla prawidłowej i bezpiecznej pracy potrzebują ściśle określonej ilości powietrza, biorącego udział w procesie spalania (ciągu kominowego), który jest generowany przez komin i inne systemy z nim współpracujące.

Ta właściwa ilość jest różna dla wielu urządzeń, jednak zawsze pozostaje ściśle określona, dla tego konkretnego. To oznacza, że każde odstępstwo od niej powoduje nieekonomiczną pracę urządzenia grzewczego, a sprawność określona przez producenta w praktyce pozostaje nieosiągalna dla użytkownika, ponieważ jest uzyskiwana tylko w warunkach laboratoryjnych – przy dobranym do kotła optymalnym i stałym ciągu kominowym.

Sposobem na pokonanie tych trudności jest instalacja Regulatora Ciągu Kominowego SMARTFLOW. Przy bardzo wietrznej pogodzie SMARTFLOW ogranicza siłę ciągu kominowego, natomiast już bardzo małe prędkości wiatru wystarczają, aby zamontowany Regulator wygenerował w przewodzie kominowym potrzebne podciśnienie.

Obecne na rynku urządzenia albo zabezpieczają komin przed zmienną pogodą, albo regulują jego ciąg, albo służą ochronie komina przed erozją. Jeszcze inne służą jako filtr zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. SMARTFLOW to jedyne dostępne na rynku urządzenie, które łączy wszystkie te funkcjonalności w jednym.

SMARTFLOW został zaprojektowany z uwzględnieniem praw fizyki wykorzystywanych przy nowoczesnych konstrukcjach lotniczych czy architektonicznych. Aerodynamiczna budowa nakładki na komin sprawia, że powietrze dostaje się do niego i wydostaje w kontrolowany sposób, podobnie jak odbywa się to w silnikach odrzutowych.

Przykładowa oferta: http://www.polmar.net.pl/#zamow 

Close Menu